facebook

HERBARIUM NOVUM. EFFLORESCENTIAE – zakończenie wystawy

25 kwietnia, 2020

HERBARIUM NOVUM. EFFLORESCENTIAE
Jutro ostatni dzień wystawy, której… trochę jakby nie było. Miała trwać dwa miesiące, miały jej towarzyszyć wykłady, oprowadzania, promocje książek Michała Zawady i Diany Lelonek, itd, itp. Wielka szkoda, Artyści przygotowali świetne prace, wiele z nich powstało specjalnie na wystawę, kolekcjonerzy wypożyczyli wspaniałe obiekty, udało się zbudować czytelną i (mam nadzieję) interesującą narrację … A tu – proszę: całkiem niespodziewany i wredny wykwit (efflorescentia ) – tym razem wirusowy – pokrzyżował wszystkie plany.
Cóż, szkoda, ale zdarzają się większe problemy niż nieczynna wystawa, więc nie ma powodu dramatyzować nadmiernie. Szczególnie, że dzięki zaangażowaniu zespołu BWA Bydgoszcz udało się zafunkcjonować w sieci. Pewnie śledziliście to na bieżąco, ale – przypominamy: foto dokumentacja, „Subiektywny spacer” Karoliny Pikosz po części wystawy, dwa filmiki z ekspozycji (I i II piętro), spacer 3D, a nawet warsztaty dla dzieciaków inspirowane pracą Marcina Zawickiego i Maćka Chodzińskiego – co nieco można było zobaczyć, jednak. I nadal jest dostępne – kto jeszcze nie widział, nie zalajkował, nie udostępnił – może to zrobić teraz. No i materiały nadesłane przez Artystów: filmy, dokumentacje foto, teksty, cytaty – autorskie komentarze artystów są zawsze najciekawsze. Nie wszystkie jeszcze zostały opublikowane, będą się sukcesywnie pojawiać na fb BWA Bydgoszcz i ABC Gallery.
Produkujemy też katalog. Będzie świetną i trwałą dokumentacją wystawy. Może zrobimy jakieś spotkanie, promocję wydawnictwa, może konferencję – zobaczymy co i kiedy będzie możliwe.
Na pewno będę do wracać do tematu Herbarium – jest fascynujący, ważny i aktualny.
Tymczasem BARDZO dziękuję: Artystom za świetne prace, Kolekcjonerom – za udostępnienie zbiorów, autorom tekstów, dyr BWA Karolinie Leśnik, koordynatorce wystawy Karolinie Pikosz, całemu Zespołowi BWA za pomoc, życzliwość i przygotowanie materiałów online.

Katarzyna Jankowiak-Gumna
Kurator wystawy „HERBARIUM NOVUM. EFFLORESCENTIAE”

link do spaceru w 3D:
https://my.matterport.com/show/?ref=fb&m=PvYfrfuLHJJ&fbclid=IwAR1TrEsGmJOyAmjdXRMg-A06Q-dO6_WK3r37W_NaKdShBWSULmcIkE6To3o

© 2014 ABCGALLERY. All rights reserved.
Strony internetowe Poznań