facebook

Teodor Durski

26 czerwca, 2019

Urodzony w 1976 roku w Łodzi. W latach 1998–2003 studiował na Wydziale Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2003 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem z projektowania dywanu i gobelinu u prof. Mariusza Kowalskiego, poszerzony o malarstwo u prof. Marka Wagnera i grafikę u prof. Andrzeja Smoczyńskiego.
Jest kilkakrotnym laureatem Nagrody Specjalnej w konkursie im. Władysława Strzemińskiego przyznawanej przez ASP w Łodzi, zdobywcą nagrody regulaminowej na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach w 2003 roku, III nagrody w IV Ogólnopolskim Konkursie Graficznym „Triennale Tczewskie 2004”, Medalu Honorowego na XII Międzynarodowej Wystawie Małych Form Grafiki w Łodzi w 2005 roku. Brał udział w wielu prestiżowych, ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach.
Najbardziej znaną wizytówką Teodora Durskiego są wielkoformatowe grafiki wykonane w technice serigrafii, które niejednokrotnie obejmują całe przestrzenie wystawowe. Charakteryzują je wyrazisty kontur, syntetyzm formy oraz intensywna kolorystyka – cechy bliższe plakatowi czy malarstwu niż tradycyjnej grafice. Wyróżnia je dbałość o kompozycję i jakość wykonania. Grafiki te niosą ze sobą liczne konotacje semantyczne i możliwości interpretacyjne.

 

Wybrane wystawy indywidualne:

2012 Ligati, Galeria Opus, Łódź
2011
Utoya, BWA Sokół, Nowy Sącz
Grafvideo, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
2009 Ad Extra, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
2008 Grafika, Galeria Grafiki i Plakatu, Warszawa
Ad Intra, Galeria Bałucka Miejskiej Galerii Sztuki, Łódź
2007 Galerie Oko dla Sztuki 2, Krakowska Szkoła Wyższa, Kraków
2006 Narodziny nr 2, ABC Gallery, Poznań
2005 Grafika, Fejkiel Gallery, Kraków; Galeria Opus, Łódź

Wybrane wystawy zbiorowe: 

2005 EGO, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Łódź
2005 wystawa pokonkursowa XI Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu, Ostrów Wielkopolski
2005 XII Międzynarodowa Wystawa Małych Form Grafiki, Łódź

© 2014 ABCGALLERY. All rights reserved.
Strony internetowe Poznań