facebook

Marcin Janusz

22 czerwca, 2019

Marcin Janusz, ur. 1991 w Przeworsku, związany od 11 lat z Krakowem. Jest absolwentem dwóch krakowskich uczelni wyższych. W 2013 roku ukończył studia na kierunku Ratownictwo Medyczne CM Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2018 absolwent Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych. Studiował również na Royal Academy of Fine Arts w Antwerpii w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus. Obecnie student środowiskowych studiów doktoranckich na swojej macierzystej uczelni.

Jako artysta wizualny Marcin Janusz wykracza poza klasyczne malarstwo, tworząc różnego rodzaju obiekty, które w zestawieniu ze sobą nabierają charakteru artystycznej instalacji. Jego ostatnie prace charakteryzują się bogactwem biomorficznych i abstrakcyjnych kształtów, ukazujących wyobrażone procesy fizjologiczne i metaboliczne ludzkiego organizmu. W swojej twórczości eksperymentuje z formą i materią obrazu, wykorzystując do tego celu substancje nietypowe dla malarstwa takie, jak żywica, wosk czy szkło kryształowe.

Brał udział w wystawach w Polsce i za granicą, m.in. dwukrotnie w finale konkursu Artystyczna Podróż Hestii w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2017 i 2018), Rośl-inne w ABC Gallery w Poznaniu 2018, Wróble ćwierkają po grecku w Centrum Kulturalnym Thrialida w Atenach. Do jego ostatnich indywidualnych ekspozycji należą 90% soku, 10% cukru w Galerii Labirynt w Lublinie (marzec 2018) oraz 27 pierwiastków i inne w Shefter Gallery w Krakowie (maj 2018).

© 2014 ABCGALLERY. All rights reserved.
Strony internetowe Poznań