HERBARIUM NOVUM. EFFLORESCENTIAE – zakończenie wystawy

Kwiecień 25, 2020

 HERBARIUM NOVUM. EFFLORESCENTIAE
 Jutro ostatni dzień wystawy, której... trochę jakby nie było. Miała trwać dwa miesiące, miały jej towarzyszyć wykłady, oprowadzania, promocje książek Michała Zawady i Diany Lelonek, itd, itp. Wielka szkoda, Artyści przygotowali świetne prace, wiele z nich powstało specjalnie na wystawę, kolekcjonerzy wypożyczyli wspaniałe obiekty, udało się zbudować czytelną i (mam nadzieję) interesującą narrację ... A tu - proszę: całkiem niespodziewany i wredny wykwit (efflorescentia ) - tym razem wirusowy - pokrzyżował wszystkie plany. 
 Cóż, szkoda, ale zdarzają się większe problemy niż nieczynna wystawa, więc nie ma powodu dramatyzować nadmiernie. Szczególnie, że dzięki zaangażowaniu zespołu BWA Bydgoszcz udało się zafunkcjonować w sieci. Pewnie śledziliście to na bieżąco, ale - przypominamy: foto dokumentacja, "Subiektywny spacer" Karoliny Pikosz po części wystawy, dwa filmiki z ekspozycji (I i II piętro), spacer 3D, a nawet warsztaty dla dzieciaków inspirowane pracą Marcina Zawickiego i Maćka Chodzińskiego - co nieco można było zobaczyć, jednak. I nadal jest dostępne - kto jeszcze nie widział, nie zalajkował, nie udostępnił - może to zrobić teraz. No i materiały nadesłane przez Artystów: filmy, dokumentacje foto, teksty, cytaty - autorskie komentarze artystów są zawsze najciekawsze. Nie wszystkie jeszcze zostały opublikowane, będą się sukcesywnie pojawiać na fb BWA Bydgoszcz i ABC Gallery.
 Produkujemy też katalog. Będzie świetną i trwałą dokumentacją wystawy. Może zrobimy jakieś spotkanie, promocję wydawnictwa, może konferencję - zobaczymy co i kiedy będzie możliwe. 
 Na pewno będę do wracać do tematu Herbarium - jest fascynujący, ważny i aktualny. 
 Tymczasem BARDZO dziękuję: Artystom za świetne prace, Kolekcjonerom - za udostępnienie zbiorów, autorom tekstów, dyr BWA Karolinie Leśnik, koordynatorce wystawy Karolinie Pikosz, całemu Zespołowi BWA za pomoc, życzliwość i przygotowanie materiałów online.

 Katarzyna Jankowiak-Gumna
 Kurator wystawy "HERBARIUM NOVUM. EFFLORESCENTIAE"

link do spaceru w 3D:
 https://my.matterport.com/show/?ref=fb&m=PvYfrfuLHJJ&fbclid=IwAR1TrEsGmJOyAmjdXRMg-A06Q-dO6_WK3r37W_NaKdShBWSULmcIkE6To3o