Malarstwo Wojciecha Zubali od wielu lat charakteryzuje się oszczędnością formy i szczególną precyzją malarskiego gestu. Czasem określane jest jako minimalistyczne, co powoduje pewien dysonans poznawczy, bowiem od tego nurtu lat 60tych dzieła Zubali różni prawie wszystko: bardzo czytelna autorska indywidualność malarskiego śladu, wyraźny dukt narzędzia, dynamika, ekspresja, niemal namacalnie organiczne pochodzenie przedstawianych form, nawet, jeśli czasem sprowadzane są do bliskiego geometrii znaku. Artysta łączy poszukiwania formalne w obrębie malarskiego medium z dążnością do syntezy, tytułowego lapidarnego „Śladu obecności”. Efektem są cykle czystych, kaligraficznych kompozycji, często na nieskazitelnie białym tle, w ograniczonej gamie zieleni, czerwieni, błękitów lub żółcieni. Ewokują odczucie ciszy, harmonii, wymuszają pełen skupienia, kontemplacyjny odbiór. Zubala często podkreśla, że istotnym elementem tworzonych przez niego obrazów jest sam proces kreacji – można przypuszczać, że i on ma medytacyjny charakter. Mogłoby się wydawać, że sztuka Wojciecha Zubali sytuuje się poza swoim czasem – poza desperacją, zagrożeniami i lękami, jakie niesie cywilizacja XXI wieku. Paradoksalnie – jest odwrotnie: to właśnie sztuka może zaoferować nam alternatywę pogłębionego wglądu, niezbędnego, by stanąć wobec rzeczywistości w pełni świadomie.
Katarzyna Jankowiak-Gumna
Wojciech Zubala, ur. 1964. Absolwent warszawskiej ASP (studia w pracowniach J. Tarasina, T. Dominika i Z. Gostomskiego. Obecnie profesor na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni. W latach 2012-2020 pełnił funkcję prorektora ds. studenckich.
Zajmuje się malarstwem i fotografią. Autor ponad 40 wystaw indywidualnych, uczestnik licznych wystaw zbiorowych. Wielokrotnie nagradzany, m.in. II Nagroda w Konkursie im. Eugeniusza Gepperta (Wrocław, 1996), I Nagroda w Konkursie „Fotografia Ojczysta” (Muzem Narodowe, Warszawa, 2007), nominacja do Nagrody im. C.K. Norwida w kategorii sztuki plastyczne (2014), Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2018).
Laureat wielu wyróżnień na międzynarodowych konkursach fotograficznych, m.in. International Photography Awards, Monovisions Awards, Monochrome Awards, Tokyo International Photo Awards. Jego prace znajdują się w wielu znaczących kolekcjach w kraju i za granicą.